Wakacyjne opiekunki – czego oczekują rodzice?

opieka nad dziećmi

Praca wakacyjnej opiekunki nie jest w Polsce jeszcze tak popularna, jak w krajach będących częstymi celami wycieczek turystycznych. Jednak pewna grupa Polek jest zatrudniona na takich stanowiskach w zagranicznych kurortach. W zakres ich obowiązków wchodzi sprawowanie opieki nad dziećmi turystów, którzy podczas urlopu chcą w pełni odpocząć od przyziemnych spraw, w tym także od zajmowania się pociechami. Konkretne zadania takich opiekunek bywają zależne od warunków określanych przez poszczególnych klientów. Często zdarza się, że pilnowanie dzieci, organizowanie im zabaw i pomoc w wykonywaniu podstawowych czynności jest wystarczająca. Niestety, nie jest to regułą i pojawiają się też klienci mający większe wymagania.

Jak przyznają opiekunki, zdarza się, że rodzice dzieci pozostających pod ich opieką mają szczególnie wygórowane oczekiwania. Bywa tak, że podczas wakacji rodzice jednej narodowości nie chcą, by ich dziecko nawiązywało kontakty z osobami o innym pochodzeniu. Dla opiekunki to niezwykle trudne zadanie, ponieważ wręcz niemożliwym jest, aby opiekować się całą grupą dzieci, jednocześnie izolując konkretną jednostkę od innych maluchów.

Opiekunki uskarżają się też na opiekunów, którzy wymagając opieki nad swoimi dziećmi, chcą jednocześnie, aby znosić wszelkie wybryki ich pociech. Nie interesują się tym, że dla osoby sprawującej nad nimi pieczę jest to wyjątkowo nieprzyjemne. Jeśli natomiast zwróci się uwagę na niepoprawne zachowanie malucha, rodzice często podkreślają, że skoro płacą, to też wymagają, bez względu na okoliczności.

Czasem rodzice oczekują, by zajmować się ich potomkami o każdej porze. Mimo, że w hotelach zwykle jasno określone są pory, w których można wynająć opiekunkę do dziecka, to niekiedy pojawiają się goście, którzy mają ochotę spędzić urlop we własnym towarzystwie i zdecydowanie nadużywają usług opiekunek wymagając, by spędzały z ich dziećmi całe dni i wieczory.

Zdarzają się również rodzice, którzy wynajmują indywidualną opiekunkę dla swojego dziecka. Takie zlecenia są dogodne, bo opieka nad jednym maluchem jest prostsza niż nad całą grupą. Niemniej jednak, wtedy trzeba liczyć się z tym, że klient może mieć naprawdę duże wymagania. Może np. zażyczyć sobie, by opiekunka spędzała z dzieckiem całą dobę podczas całkowitej nieobecności jego prawnych opiekunów. Wtedy trzeba poradzić sobie z dzieckiem, które początkowo na pewno nie będzie dzielnie znosiło nagłej rozłąki z rodzicami.