Zdrowie psychiczne ważne w pracy!

Przemęczenie, stres, przepracowanie – to dolegliwości, które mogą znacznie odbijać się na naszym życiu tak zawodowym, jak i prywatnym. Jak zadbać o swoje zdrowie psychiczne, by zapobiec problemom?

Długotrwałe zmęczenie lub pozostawanie pod wpływem silnego stresu może prowadzić do wielu dysfunkcji w codziennym życiu. Nawet, jeśli bardzo zależy nam na wykonaniu wszystkich zawodowych obowiązków, nie możemy zapominać o tym, jak ważny jest regularny odpoczynek. Każdego dnia musimy znaleźć odpowiednią ilość czasu na relaks i sen. Praca skłania nas również do złej diety, dlatego w miarę możliwości powinniśmy zadbać o zbilansowane menu i regularne spożywanie posiłków. Odczuwając silny stres warto pomyśleć o urlopie. W trudniejszych przypadkach możemy poprosić o pomoc psychologa lub psychoterapeutę. Na pewno potrzebna będzie skuteczna odskocznia od pracy.

Wszystkie te kroki są nam potrzebne zarówno dla zdrowia psychicznego, jak i fizycznego. Cały organizm cierpi, jeśli nie dbamy o jakikolwiek jego element. Co więcej, lekceważony stres powoduje nasilającą się frustrację, grozi depresją, w niektórych przypadkach nawet nerwicą. Natomiast nerwica może objawiać się stanami maniakalnymi, lękowymi, skrajnie depresyjnymi. Niejednokrotnie prowadzi to nawet do myśli samobójczych.

Takie zachowania będą obniżać wydajność naszej pracy i mogą skutkować poważniejszymi chorobami dotykającymi odmienne układy naszego ciała. Dlatego dbałość o zdrowy tryb życia pozostaje tak ważna. Wyodrębnienie czasu na pracę i efektywny relaks pomoże nam ustabilizować dzień i będzie korzystne dla zdrowia oraz samopoczucia.