Zima w pełni, a podatek od odśnieżania wzrośnie!

Zajmujesz się odśnieżaniem? Do tej pory płaciłeś 7% podatku VAT, ale od stycznia 2011 będziesz musiał zapłacić więcej. Podatek wzrasta do 8%. Są jednak szanse na zwolnienie z obowiązku jego płacenia!

Małe i większe firmy, które zajmują się sezonowym odśnieżaniem ulic, dachów, chodników czy miejskich posesji już od stycznia 2011 będą musiały płacić wyższy podatek VAT od oferowanych przez siebie usług. Z dotychczasowych siedmiu procent, wzrośnie on do 8%, ale na mocy znowelizowanej właśnie ustawy będzie można starać się o zwolnienie z obowiązku jego płacenia.

Do tej pory, mikroprzedsiębiorstwa i małe firmy, które nie przekroczyły łącznego obrotu w wysokości 100 tysięcy złotych, nie musiały szczegółowo rozliczać się z VAT, teraz kwota ta rośnie, a więc każda firma, która nie przekroczy magicznego progu 150 tysięcy, nie będzie musiała płacić podatku VAT. Ale są i minusy takiego zwolnienia, ponieważ zgodnie z ustawą przedsiębiorcy nie mający obowiązku płacenia podatku VAT od odśnieżania, nie będą również mogli wliczyć koszty zakupu sprzętu koniecznego do tych działań. Nie odliczą więc ani łopat, ani piaskarek, ani specjalistycznych elektronarzędzi do kruszenia i ściągania lodu z budynków.

Jakie zmiany w/w ustawa przyniesie tym, którzy będą chcieli zamówić firmę do odśnieżania? Po pierwsze będzie drożej – 1% podatku z pewnością odbije się na cenach oferowanych przez firmy odśnieżające. Dlatego tym bardziej warto zdecydować się na odśnieżanie jeszcze przed końcem roku 2010.