Żywność – jak teraz będą wyglądały jej ceny?

Przez ostatnie miesiące obserwowaliśmy, jak ceny żywności notorycznie rosły. Jak długo utrzyma się taki stan rzeczy i czy możliwe są obniżki? Co nadal będzie drożało?

Zgodnie z indeksem cen żywności opracowanym przez Organizację Narodów Zjednoczonych (ONZ) w ostatnich czasach zauważaliśmy rekordowe wartości wskaźników. Jednak powoli zaczęły one spadać, co napawa nas optymizmem. Nie zmienia to faktu, że ceny żywności pozostają znacznie wyższe niż w ubiegłych latach. Wysokie ceny utrzymują się wśród zbóż – łącznie zdrożały one o 5,5% na przestrzeni miesiąca. Najbardziej, bo aż o 11% podrożała kukurydza. Nadzieją na ustabilizowanie cen są obfite zbiory w tym roku. Niestety, nie można mieć pewności, że się udadzą, ponieważ pogoda lubi płatać figle.

Póki co, zakłada się, że plony będą większe niż w ubiegłym roku. Pamiętajmy przy tym, że ceny zbóż wiążą się ze wzrostem cen ropy i obniżeniem wartości dolara.

Invest Bank prowadzi własne statystyki cen żywności, które uwzględniają konkretne produkty takie, jak choćby pszenica, cukier, rzepak, banany, napoje, ryby i różne mięsa. Ich wskaźnik cen obniżył w marcu w porównaniu do lutego o 3,6%. Dało to też dobry wynik w porównaniu z 2010 r. Niestety, szacuje się, że w kwietniu ceny znów wzrosły w stosunku do marca. W Polsce żywność drożeje, głównie: pieczywo, nabiał i mięsa, lecz widać też postępującą drożyznę wśród owoców i warzyw.