Duża inwestycja Amazona w zachodniej Polsce

Amazon

Amerykański gigant w handlu internetowym, przedsiębiorstwo Amazon z Seattle wchodzi do Polski. Ta wiadomość z pewnością ucieszy włodarzy miast do których trafią inwestycje oraz ich mieszkańców szukających zatrudnienia.

Jak donosi Gazeta Wrocławska firma przenosi z Niemiec do Polski, konkretnie na obrzeża Wrocławia dwa swoje centra logistyczne, a w okolice Poznania jedno. Na wybór tych właśnie miast duży wpływ miała dobra infrastruktura drogowa łącząca je z autostradami Europy Zachodniej. Centra będą zajmowały się dystrybucją towarów głównie poza granice Polski.

Amazon w ostatnich miesiącach miał spore problemy w dotychczasowej siedzibie w Niemczech. Był wielokrotnie krytykowany za łamanie praw pracowniczych, a przedsiębiorstwem targały strajki o podwyżki płac, które należały na tamtejszym rynku do jednych z niższych. W Polsce pracownicy będą mniej więcej trzykrotnie tańsi, ale jak na nasze warunki średnie pensje o jakich się mówi miałyby oscylować w granicach 4 tys. zł. Najważniejszym zaś pozytywem dla obu regionów, w których budowane będą potężne hale jest prognozowane zatrudnienie 6 tys. ludzi z dodatkowymi etatami w okresie przedświątecznym.

Szefostwo Amazona przyznaje, że podstawowym kryterium zmiany miejsca były koszty utrzymania centrów logistycznych, które w Polsce okazały się dużo niższe niż w Niemczech.

Amazon powstał w 1994 r. jako księgarnia internetowa i był jednym z pionierów internetowego handlu. Wkrótce po debiucie asortyment sprzedawanego towaru zaczął się poszerzać, a firma otwierać swoje oddziały w coraz to nowych zakątkach, najpierw kontynentu północnoamerykańskiego, a później w Europie i dalej. Dziś jest to największy sklep on-line i jedna z 500 największych firm świata. Stanowi też wskaźnik stanu całej branży internetowej zajmującej się handlem.

Nie jest jeszcze wiadome z jakich ulg i zachęt skorzysta firma w zamian za przeniesienie inwestycji do naszego kraju. Sytuacja dla naszej gospodarki jest o tyle korzystna, że w przeciwieństwie do wielu zagranicznych sieci handlowych, które skutecznie wyparły rodzimy handel z rynku, Amazon nie jest zagrożeniem dla istnienia polskiego e-handlu.