Będzie protest pracodawców w sprawie wolnego w Trzech Króli

PKPP Lewiatan zapowiada złożenie skargi na wprowadzenie dnia wolnego od pracy w święto Trzech Króli – pracodawcy ostrzegają przez skutkami kolejnego „wolnego” i mniejszymi wpływami do budżetu.

Choć ustawa wprowadzająca czas wolny od pracy w święto Trzech Króli znosi jednocześnie obowiązek oddawania pracownikom wolnego za wszelkie święta, które wypadną w sobotę – pracodawcy ze związku PKPP Lewiatan twierdzą, że negatywnie odbije się ona na polskiej gospodarce, przynosząc do państwowego budżetu blisko 4,2 mld złotych rocznie mniej! Wg zrzeszonych pracodawców, każdy dzień wolny od pracy kosztuje nas ok. 4 mld złotych. Kolejny dzień wolny, przy i tak już rozbudowanym systemie „nie-pracowania” Polaków, odbije się więc negatywnie na całej polskiej gospodarce – z podatku CIT i VAT polski budżet (a więc kasa, z której bezpośrednio i pośrednio korzystają wszyscy podatnicy) straci 370 mln złotych.

Na chwilę obecną Polacy należą do obywateli, których państwo ustanowiło jedną z największych w Europie liczbę dni wolnych od pracy – unijna średnia to 9,6 dnia, a my ją przekraczamy. I choć można by twierdzić, że pracodawcy po prostu nie chcą nam dać dodatkowego dnia wolnego, to patrząc na ten fakt z szerszej perspektywy  stracimy na tym my sami, w końcu budżet będzie musiał skąd wziąć dodatkowe pieniądze, jakie straci na tej ustawie, a skąd brać najlepiej? – oczywiście z kieszeni podatnika. Jak zapowiada PKPP Lewiatan skarga jest już w przygotowaniu i już wkrótce trafi do Trybunału Konstytucyjnego.