Biznes w Chinach, miska ryżu i wielkie pieniądze

W ciągu ostatnich lat w Polsce pojawiło się wielu przedsiębiorców zajmujących się importem towarów z Chin. Tanie produkty zalewają rynek Europejski – tu są wielkie pieniądze.

Nie od dziś wiadomo, że Chiny są krajem, w którym znajdują się fabryki największych i najbardziej znanych na świecie koncernów. W Południowych Chinach płaca za godzinę pracy wynosi 75 centów amerykańskich. To oznacza, że koszty produkcji są znacznie niższe niż w jakimkolwiek innym miejscu na świecie, nawet jeśli do tego trzeba doliczyć wszelkie wydatki na transport towarów.

Niemniej jednak, ostatnie miesiące przyniosły falę strajków pracowniczych w Chinach. Robotnicy zażądali podwyżek, co zaczęli demonstrować nawet serią samobójstw. Niemniej jednak, mimo rosnących z wolna kosztów produkcji, Chiny wciąż są dla Europejczyków bardzo atrakcyjne pod względem prowadzenia interesów.

Podejmując decyzję o importowaniu towarów z Azji, warto dobrze przemyśleć wszelkie zagadnienia dotyczące przedsięwzięcia. Chińczycy cenią sobie bezpośredni kontakt ze swoim kontrahentem, ponadto wartościowe jest dla nich bliższe poznanie przyszłego importera.

Dla osób chcących zaangażować się w taki biznes, z jednej strony nawet lepszym rozwiązaniem jest samodzielne załatwianie wszystkich spraw, bez pośredników, którzy przy okazji sporo na naszych korzyściach zarabiają, choć nie zawsze wykazują dużą sumienność w wykonywaniu swojej pracy.