Freelancerzy wybierają coworking

Freelancerzy długo cieszyli się możliwością pracy w domu. Swoboda i możliwość dopasowania pracy do własnych potrzeb dawały satysfakcję. Dziś coraz częściej stawiają na coworking.

Praca w domu lub każdym innym, wybranym przez siebie miejscu jest rzeczywiście dużą dogodnością. Mimo tego, trzeba pamiętać, że w domu często istnieje wiele bodźców rozpraszających. Szczególnie, jeśli mieszkamy z rodziną. Ponadto, przebywanie w mieszkaniu 24 godziny na dobę staje się nieznośne. Zawsze można schować się więc w przytulnej kawiarni, lecz tutaj będzie nam przeszkadzał gwar, rozmowy innych gości. Może się też okazać, że atmosfera panująca w lokalu po prostu nas demobilizuje. Biblioteki natomiast, prędzej czy później, staną się zbyt nudne. Poza tym, odwiedzając je, wypada interesować się ich zbiorami. Z tego powodu, rośnie liczba freelancerów, którzy chcą dzielić biura z innymi wolnymi strzelcami.

Europejskie Badanie Przedsiębiorstw z roku 2009 wskazuje na to, że aż, co 5 firma współpracuje, z co najmniej jednym niezależnym pracownikiem. Najlepszym pomysłem okazuje się coworking, czyli dzielenie biura z innymi osobami. Znacznie obniża to koszt wynajęcia pomieszczeń, a jednocześnie pozwala na pracę w normalnym lokalu przystosowanym do prowadzenia firmy.

W Polsce opłata za stanowisko pracy z biurkiem sięga ok. 300-500zł/miesiąc. Coworkerzy chwalą sobie takie rozwiązanie za możliwość oddzielenia życia prywatnego od pracy oraz za możliwość regularnych spotkań z osobami działającymi w podobnej branży. Dzięki temu, mogą się wspierać i wymieniać doświadczeniami.