Jak wybrać śpiwór?

Biwak czy camping to alternatywa dla tych, którzy mają niewiele pieniędzy. Jeśli skompletuje się odpowiedni sprzęt to w dość komfortowych warunkach można spędzić czas nawet z kapryśną polską pogodą.

Podstawa to dobry namiot i śpiwór. Wiadomo, że za markowy sprzęt trzeba zapłacić sporo, ale te rzeczy pozostają na lata. Kiedy uporamy się z wyborem namiotu, czas na śpiwór. Wybierz ten puchowy, ponieważ puch to najlepszy materiał ocieplający, a do tego bardzo lekki w odróżnieniu do tych syntetycznych. Takich śpiworów używają nawet alpiniści. Aby spełniał on swoje zadanie trzeba zwrócić uwagę na kilka podstawowych kwestii. Po pierwsze – w jakich temperaturach przyjdzie go nam używać. Jeśli latem to niech zapewnia komfort cieplny do zera stopni. Druga sprawa to stosunek puchu do pierza. Najlepsze są te ze stosunkiem 90/10. Kolejny jest sprężystość i puszystość oznaczana wartością CUI, najlepsze są te, które mają od 650 cui. Dalej ważny jest materiał wierzchni- nylon lub poliester, tak by śpiwór nie łapał wilgoci.

Oczywiście śpiwór dobiera się za wysokość i szerokość by mógł optymalnie się sprawdzać. Jedyna wadą puchowego śpiwora jest to, że gdy już zawilgotnieje lub gdy się zmoczy traci swoje właściwości i źle przechowywany zaczyna nieprzyjemnie pachnieć. Trzeba, więc pamiętać o jego wietrzeniu w suche i ciepłe dni.

The following two tabs change content below.

Majka

Ostatnie wpisy Majka (zobacz wszystkie)