Jakie typy geodezji cieszą się dużą popularnością na rynku pracy i kształcenia?

Geodezja to szeroka dziedzina, która obejmuje szereg różnorodnych specjalności. Studia na tym kierunku kształcą wielu cenionych specjalistów, nic więc dziwnego, że coraz więcej osób chce je podjąć. 

Jakie specjalności uważane są obecnie za najbardziej przyszłościowe? Zdecydowany prym wiodą geodezja drogowa i geodezja budowlana. To najbardziej praktyczne specjalizacje. Studenci, którzy je ukończą, mogą liczyć na zatrudnienie w ekipach budowlanych i firmach realizujących duże inwestycje z zakresu infrastruktury.

Wraz z rosnącą popularnością technologii GPS na znaczeniu zyskuje także geodezja satelitarna. Pomiary wykonywane przy pomocy odbiorników GPS są wystarczająco precyzyjne do wykonywania większości prac związanych z geodezją. Studenci, którzy decydują się na studia na wydziale geodezji, coraz częściej wybierają też specjalności związane z szacowaniem nieruchomości. Ukończenie studiów magisterskich o takiej specjalności daje im możliwość ubiegania się o licencję rzeczoznawcy majątkowego, pośrednika w handlu nieruchomościami i zarządcy nieruchomości.

Wymienione specjalizacje należą do tych, które cieszą się największym zainteresowaniem wśród studentów, a jednocześnie największym uznaniem wśród pracodawców. Możemy się więc spodziewać, że ich znaczenie w najbliższym czasie jeszcze bardziej wzrośnie.