Karlowe Wary pod znakiem polskich filmów

Polskie filmy od lat uczestniczą w przeglądzie kina europejskiego jaki rokrocznie odbywa się w Karlowych Warach. Tym razem znów będzie wyjątkowo!

Festiwal istniejący od 1946 r. ponownie zaprezentuje wiernej publiczności festiwalowej kolejne filmowe arcydzieła współczesnego kina. W tym roku odbywa się 45 już Międzynarodowy Festiwal w Karlowych Warach na którym zostaną zaprezentowane, tradycyjnie już, polskie tytuły obok filmów z, między innymi, Wielkiej Brytanii, Włoch, USA i Danii. Kryształowy Globus to nagroda, która jest uznana za jedną z najbardziej znaczących jeśli chodzi o kino europejskie.

W Konkursie Głównym Polskę będzie reprezentował film Pawła Sali pt. „Matka Teresa od kotów„, a jego pokaz będzie jednocześnie międzynarodową premierą. Z kolei znany już polskim widzom „Rewers” w reżyserii Borysa Lankosza został nominowany w chyba najbardziej popularnej kategorii festiwalu, a mianowicie Variety Critics’ Choice w której oprócz „Rewesu” zostanie jeszcze zaprezentowanych dziewięć innych filmów. Kolejny polski firm wystartuje w cenionym przez znawców tematu Konkursie Filmów Dokumentalnych, a będzie to „Przyrzeczona” w reżyserii Lesława Dobruckiego.

Na koniec warto jeszcze powiedzieć o bardzo interesującej sekcji pozakonkursowej 2010. A Musical Odyssey w której to kategorii zostanie wyświetlony „Beats od Freedom. Zew wolności” wyreżyserowany przez Wojciecha Słoty i Leszka Gnoińskiego.

Festiwal w Karlowych Warach cieszy się coraz większą popularnością zarówno w Polsce, jak i na świecie. To wielkie święto dla wszystkich wielbicieli ambitnego kina współczesnego.