Złote Lwy dla filmu „W ciemności”

Złote Lwy dla filmu W ciemności

12 maja 2012 roku w Teatrze Muzycznym w Gdyni odbyła się uroczysta gala zamykająca Festiwal Filmów Fabularnych. Zgodnie z wcześniejszymi przewidywaniami międzynarodowe jury najbardziej doceniło film Agnieszki Holland „W ciemności” i grających w nim aktorów. Łącznie produkcja zgarnęła 9 nagród, w tym wyróżnienia indywidualne i Wielką Nagrodę „Złote Lwy„. „Srebrne Lwy” powędrowały do filmu „Obława” w reżyserii Marcina Krzyształowicza.

Ostatecznie w konkursie w szranki stanęło 14 filmów – w ostatniej chwili do wyłonionych produkcji dołączył obraz „Pokłosie” Władysława Pasikowskiego. Niewątpliwym triumfatorem był jednak film „W ciemności”, co potwierdza jego klasę. Główną nagrodę odebrał producent filmu – Juliusz Machulski. Oprócz nagrody za reżyserię dla Agnieszki Holland, przyznano szereg statuetek indywidualnym twórcom. Nagrodzone zostały pierwszoplanowe kreacje aktorskie – Robert Więckiewicz i Agnieszka Grochowska. Doceniono także zdjęcia w wykonaniu Jolanty Dylewskiej. Oprócz tego statuetki powędrowały do artystów odpowiedzialnych za scenografię, montaż, kostiumy i charakteryzację.

Wielkim wydarzeniem okazał się również biograficzny film „Jesteś Bogiem” Leszka Dawida. Reżysera okrzyknięto debiutem roku, nagrodę za debiut aktorski wręczono także odtwórcy głównej roli – Marcinowi Kowalczykowi, który wcielił się w postać Magika – członka grupy Paktofonika, który w 2000 roku popełnił samobójstwo. Najlepszymi, drugoplanowymi rolami męskimi okazały się kreacje również z „Jesteś Bogiem” – statuetki odebrali Dawid Ogrodnik i Tomasz Schuchardt.

Dwie nagrody indywidualne trafiły do „Sponsoringu„. Jury nagrodziło Joannę Kulig w kategorii najlepsza aktorka drugoplanowa oraz Katarzynę Lewińską w kategorii kostiumy. Najlepszym scenariuszem w Gdyni okazał się „Mój Rower” napisany przez Piotra Trzaskalskiego i Wojciecha Lepiankę. Jury wyróżniło też szczególnie dwa filmy. To „Pokłosie” oraz „Sekret„, które poruszają tematykę odważną i dotychczas niezauważalną w polskim kinie. Swoją regulaminową Nagrodę Specjalną przyznało jednak filmowi „Droga na drugą stronę” za szczególne walory artystyczne.