Koniec PIN-ów?

Pierwszy bankomat biometryczny w Polsce już jest! Warszawa ma się czym pochwalić. To właśnie ona, jako pierwsza wprowadziła innowacyjny sposób pobierania pieniędzy z bankomatów. Koniec PIN-ów?

Dotychczas byliśmy przyzwyczajeni, że aby wybrać pieniądze ze swojego konta za pomocą urządzenia, jakim jest bankomat, musieliśmy obciążać dodatkowo swoją pamięć kodem PIN. Kilkukrotne, błędne wprowadzenie numeru powodowało wiele problemów – łącznie z blokadą karty na określony czas.

Przedstawiciele banków Pekao oraz PBS wiedząc o tym, że dla niektórych z nas, zapamiętanie PIN-u jest dość kłopotliwe, postanowili zaradzić kłopotowi. Wprowadzili oni innowacyjne i dość pomysłowe rozwiązanie, jakim jest tak zwany bankomat biometryczny. Pierwszy z nich jest już obsługiwany przez mieszkańców Warszawy. Do końca roku planuje się wprowadzenie jeszcze 200 takich urządzeń.

Jak działa taki biometryczny bankomat? Wystarczy, że przyłożymy do niego dłoń, a ściślej mówiąc palce dłoni – a skaner zidentyfikuje nasze linie papilarne, które wcześniej zostały odciśnięte na karcie. Dzięki temu nie będziemy musieli już pamiętać swojego numeru PIN. Dodatkowo będzie to świetna ochrona przed złodziejami.

Demonstrację tego typu urządzenia zaprezentował w zeszłym miesiącu jego niemiecki producent. Pokaz odbył się w mieście Sanok.
System bioidentyfikacji jest prawdopodobnie pierwszym takim modernistycznym pomysłem w świecie!