Przyszłość usługi cash back

Polacy są przywiązani do gotówki. Banki wychodzą więc im naprzeciw i udostępniają im usługi, które zapewniają szybki dostęp do pieniędzy.

Warto więc wiedzieć, że gotówkę wypłacić można nie tylko w oddziale banku czy z bankomatu. Można uzyskać ją także w ramach usługi cash back. Co to takiego? To forma wypłaty pieniędzy, z jakiej posiadacz karty debetowej może skorzystać (o ile aktywuje usługę cash back w swoim banku), jeśli dokona w sklepie lub restauracji transakcji bezgotówkowej. Warunkiem jest dokonanie płatności za zakupiony towar oraz zgłoszenie kasjerowi chęci wypłacenia odpowiedniej kwoty. Jednorazowo z kasy sklepu można pobrać 200 zł.

Mimo że usługa jest już na polskim rynku dostepna dość długo, bo ponad cztery lata, niewielu klientów banków o niej wie. Stąd też niewiele osób z niej korzysta. Dobrze przygotowana usługa jest więc niemal martwa, choć w niejednej kwestii wygrywa ze swoim głownym rywalem, czyli z bankomatami.

Przede wszystkim terminali do obsługi cash back jest więcej niż bankomatów w całej Polsce. Liczba tych pierwszych sięga już 23 tysięcy, gdy bankomatów jest o 6,5 tys. mniej. Terminali ciągle przybywa, w tej chwili jeden na osiem terminali do transakcji bezgotówkowych jest przystosowany do wypłacania gotówki. Cash back ma też inną przewagę nad bankomatami. Pieniądze dostaje się przeważnie za darmo, bez dodatkowych opłat (tylko niektóre banki wprowadzają groszowe opłaty). Co więcej cash back to oszczędność czasu – pieniądze można pobrać przy okazji, podczas robienia zakupów, nie trzeba planować specjalnej wyprawy do bankomatu.

Specjaliści szansy dla cash backu upatrują w upadających sieciach bankomatowych. Od dłuższego czasu banki nie decydują się na zaopatrywanie miast w nowe maszyny, co więcej mają plany, by usunąć je z mało opłacalnych lokalizacji. Być może wtedy cash back wyraźniej zaistnieje w świadomości posiadaczy kart.