Najlepsze polskie filmy z ostatnich 10 lat

Nowy rok to czas podsumowań i rankingów, również w świecie filmu. Które z polskich produkcji zostały uznane za najlepsze filmy ostatniej dekady?

W zestawieniu pojawia się między innymi słynny film Marka Koterskiego „Dzień Świra„. Głębokie studium ludzkiej psychiki, niezapomniane cytaty i doskonała rola Marka Kondrata złożyły się na film, który wywarł ogromne wrażenie na polskiej publiczność.

Wśród najlepszych filmów ostatnich dziesięciu lat pojawia się także „Symetria„, reżyserii Konrada Niewolskiego. Akcja filmu rozgrywa się w więzieniu. Trzeba przyznać, że to dość nietypowa sceneria dla polskich produkcji. Nietypowa jest też postać, w którą wcielił się Borys Szyc, do tej pory znany przede wszystkim z ról w komediach romantycznych. W zestawieniu nie zabrakło jednak i takich filmów.

„Testosteron” i „Lejdis” zostały uznane za najlepsze komedie minionej dekady. Wśród popularnych tytułów minionej dekady znalazło się też Wesele Wojciecha Smarzowskiego, „Pitbull”, „Rezerwat” czy „Sztuczki” Andrzeja Jakimowskiego. Przeważają filmy poruszające poważną tematykę, skłaniające do wzruszeń i do refleksji. Trzeba jednak przynać, że ranking jest dość subiektywny. Każdy z nas z pewnością uzupełnłby go o własne ulubione produkcje filmowe , które nie znalazły się w tegorocznym zestawieniu.