Pobieraczek.pl złamał prawo!

Zapadła właśnie decyzja nakładająca na serwis pobieraczek.pl karę w wysokości 239 140 zł!

Portal poniesie finansowe konsekwencje za naruszenie zbiorowych interesów konsumentów korzystających z jego usług, niedozwolone klauzule w umowie i wprowadzające w błąd informacje. Pobieraczek.pl musi również zmienić regulamin i sposób informowania o nim klientów, a przy tym przez 6 miesięcy na stronie Pobieraczka.pl muszą być wyeksponowane wyżej wymienione decyzje prezesa UOKiK.

Historia, którą Pobieraczek.pl wywołał burzę zaczęła się od rzekomych 10 dni testowania serwisu, z którego można było darmowo pobierać wszystkie zgromadzone w serwisie pliki. Chętnych było wielu. Nie doczytali jednak regulaminu, który zakładał, że 10 dni darmowego testowania zamienia się automatycznie w nawet roczną umowę odpłatnego korzystania z serwisu. Ceny nie były małe. Korzystały dzieci, dorośli, pracownicy firm – a po darmowych 10 dniach zaczęli otrzymać rachunki do zapłacenia.

UOKiK zakwestionował sposób, w jaki klienci dowiadywali się o umowie (a raczej nie dowiadywali się o niej wcześniej jak przed otrzymaniem rachunku) – dzięki temu każdy z poszkodowanych internautów może teraz swoich praw dochodzić indywidualnie. Decyzja UOKiK znacznie ułatwi poszkodowanym anulowanie kolejnych płatności poprzez unieważnienie umowy.

Morał z całej historii jest taki: zanim skorzystamy następnym razem z „darmowego testowania” akceptując regulamin, powinniśmy zajrzeć do niego i sprawdzić, czy tak naprawdę usługa jest darmowa i jakie są warunki rezygnacji z dalszego korzystania.