Pożyczaj, aby przetrwać

 pożyczanie

Nie mając pieniędzy, niejednokrotnie decydujemy się na pożyczki lub kredyty, jednak w przypadku braku jakiegoś przedmiotu, wolimy go kupić. Mimo tego, moda na pożyczanie przeróżnych rzeczy powoli zatacza coraz większe kręgi. Co prawda, są osoby, które uważają, że takie działania to tylko wykorzystywanie innych, ale część ludzi sądzi, że to świetny sposób na przetrwanie w czasach, gdy sytuacja finansowa wielu z nas nie jest najlepsza.

Pomimo tego, że wydaje się, iż pożyczanie jest wyborem tych, których raczej nie stać na zakup własnych rzeczy, to jednak okazuje się, że istnieją osoby, które traktują to jako istną filozofię życia. Stać ich na kupno poszczególnych produktów, jednak nie chcą poddawać się wszechobecnemu konsumpcjonizmowi i dlatego wolą pożyczać zarówno od kogoś, jak i udostępniać swoje rzeczy innym osobom. Taka wymiana między znajomymi sprawia, że każdy zaopatruje się w to czego w danej chwili potrzebuje, jednocześnie nie wydając na to pieniędzy.

Specjaliści zauważają, że moda na pożyczanie nie jest nowością, a raczej powrotem do dawnych zwyczajów. Podkreślają przy tym, że to zachowanie typowe w czasach, gdy ludziom żyje się źle. W razie kryzysu widoczna staje się ludzka solidarność i to ona skłania nas do pożyczania sobie poszczególnych rzeczy i do zwiększonej życzliwości wobec drugiego człowieka.

Jednocześnie, eksperci dodają, że powszechnym zjawiskiem jest nadmierne przywiązanie do przedmiotów w momencie, w którym jesteśmy zamożniejsi. Kiedy jednak jest nam trudniej pod względem finansowym, stajemy się bardziej otwarci na ludzi i chętniej użyczamy im część spośród swoich dóbr. Trzeba przyznać, że wielu z nas zauważa w tym niezły interes, ponieważ zdajemy sobie sprawę z tego, że w przyszłości być może to my będziemy potrzebowali czegoś, co może nam pożyczyć druga osoba.

Pożyczanie nie jest więc nowym sposobem na przeżycie trudniejszych chwil, a jedynie powrotem do nawyków, które panowały już w społeczeństwie przed laty. A jednak, wciąż są takie rzeczy, których nie lubimy pożyczać. Wśród tych najważniejszych wymienia się samochód – mało jest osób, które zgadzają się udostępnić komuś swoje auto nawet, jeśli jest to bliski znajomy. Nieco inaczej jest z tymi, dla których pożyczanie to nie sposób przetrwania, a filozofia. Oni gotowi są pożyczyć wszystko i sami chętnie korzystają z tego, co użyczą im inni.