Wyniki matury w normie

Wyniki matury 2012

Znane są już wyniki matury 2012. Patrząc na statystyki, nie ma w nich nic zaskakującego. Egzaminu maturalnego nie zdało w sumie 20 procent maturzystów. Największe żniwo zebrała, jak zwykle, matematyka.

Niemal po dwóch miesiącach, od kiedy matura wystartowała, znane są rezultaty uczniów. Okazuje się, że w tym roku nie było tak źle, wyniki nie odbiegają od tych z lat ubiegłych. Okręgowe Komisje Egzaminacyjne na swoich stronach internetowych opublikowały już wszystkie interesujące maturzystów informacje.

Do egzaminów w tej sesji maturalnej podeszło niemal 350 tys. osób.  Jak im poszło? Język polski wypadł bardzo dobrze – pozytywny wynik testów z tego przedmiotu otrzymało 97 proc. zdających. Podobnie wypadł język angielski – 91 proc. zdających może świętować sukces. Gorzej matematyka – tutaj nie zdało aż 15 proc. maturzystów, język rosyjski nie wyszedł na dobre 11 proc. zdających. Za to Ci, którzy wybrali język litewski lub białoruski, wszyscy mogą już spać spokojnie.

Wyniki z pozostałych przedmiotów (poza językami obcymi, językiem polskim i matematyką) nie są już tak istotne. Aby zdać maturę należało uzyskać co najmniej 30 proc. punktów z każdego z przedmiotów obowiązkowych. Jeśli chodzi o przedmioty dodatkowe, nawet jeśli wynik był negatywny, nie zaważał on na egzaminie maturalnym. Może jednak zaważyć na przyszłości akademickiej maturzystów. Z gorszymi notami trudniej o indeks na uczelni wyższej.