Zaczął się sezon grypy – uważaj na zdrowie!

Sezon grypowy właśnie się rozpoczął! Jak można zapobiegać chorobie, jak szybko ją leczyć i co zrobić, by uniknąć ewentualnych powikłań, które mogą być naprawdę groźna dla naszego zdrowia?

Jedną z najprostszych metod ochrony przed grypą i jej powikłaniami jest zastosowanie odpowiedniej szczepionki. Należy jednak skorzystać z niej przed chorobą.

Najwięcej zachorowań odnotowywanych jest w „sezonie grypowym”, czyli pomiędzy wrześniem a kwietniem. Szczepienie powinno odbyć się, jak najwcześniej. Idealnym terminem będzie, więc właśnie wrzesień. Szczepionki są zmieniane co roku, co jest determinowane zmiennością wirusów powodujących rozwój choroby. Żeby uchronić się przed zachorowaniem, należy również zmienić nieco tryb życia. Warto unikać bezpośredniego przebywania wśród osób chorych. Lepiej nie posilać się w miejscach publicznych. Odradza się też całowanie z chorymi.

Grypy nigdy nie wolno bagatelizować. Choć sama w sobie nie jest groźna, to jednak niebezpieczne są jej powikłania, a w szczególności zapalenie płuc, mięśnia sercowego oraz osierdzia.

Te choroby mogą skończyć się nawet śmiercią. Szacuje się, że rocznie z powodu powikłań po grypie umiera od 0,5 do 1 miliona chorych! Walka z grypą jest o tyle trudna, że jest ona bardzo szybko przenoszona na różne sposoby. Jako, że można się nią zarazić drogą kropelkową nawet przez przebywanie w otoczeniu chorego, charakteryzuje się ona wyjątkową masowością zachorowań.