Zakończył się 27 Warszawski Festiwal Filmowy

27 Festiwal Filmowy już zakończony. Komu w tym roku przypadły w udziale nagrody? Jakie filmy warto obejrzeć, by być na bieżąco?

Grand Prix festiwalu przyznano filmowi „Róża” w reżyserii Wojciecha Smarzowskiego. To historia polskiego żołnierza, który w czasie II wojny światowej trafia do domu niemieckiej wdowy.

Przesłanie filmu jest na tyle uniwersalne, że porusza nie tylko Polaków, ale także osoby innych nacji, czego najlepszym dowodem może być zachwyt macedońskiego reżysera Miłczo Manczewskiego, który zasiadał w międzynarodowym jury.

Nagrodę specjalną dla najlepszego aktora przyznano Robertowi Więckiewiczowi. Nagrodzono go za rolę w filmie „Wymyk” Grega Zglińskiego. Sam aktor był bardzo zaskoczony tym wyróżnieniem. Nie spodziewał się, że spośród kilkuset filmów prezentowanych na festiwalu jury wychwyci właśnie jego.

Film Rumunki Ancy Damian „Droga na drugą stronę” został wyróżniony przez jury ekumeniczne. Przedstawiono w nim historię Rumuna, który oskarżony o kradzież trafia do krakowskiego więzienia. Nie godząc się z tą decyzją, oskarżony rozpoczyna strajk głodowy.

Nagrodę dla najlepszego reżysera otrzymał Argentyńczyk Santiago Amigorena. Jego film „Inna cisza” wzbudził spore uznanie w jury, w którym zasiadali między innymi rumuński reżyser Bogdan George Apetri oraz producentka rodem ze Szwajcarii Christa Saredi.