Zdrowie osób starszych – skąd na to pieniądze w budżecie?

Społeczeństwo polskie starzeje się – to fakt, który z każdym miesiącem coraz mocniej przytłacza budżet państwa i możliwości NFZ. Kto będzie płacił na opiekę i zdrowie osób starszych i schorowanych?

Już dzisiaj Polska plasuje się w pierwszej 20-stce najstarszych społeczeństw na świecie. Liczba osób w wieku produkcyjnym spada, coraz większa liczba młodych, pracujących Polaków wyjeżdża za granicę w poszukiwaniu lepszej pracy i płacy, a zostają osoby starsze, na które NFZ coraz wyraźniej nie ma już pieniędzy. Żadna z dotychczasowych prób reformowania służby zdrowia nie przyniosła oczekiwanych efektów – brak funduszy na specjalistyczne badania w szpitalach, droga służba zdrowia, problemy z jej dostępnością dla osób starszych. Jeśli dołożyć do tego kryzys demograficzny i coraz mniejszą liczbę dzieci – sytuacja wydaje się być dramatyczna.

Organizacja Współpracy Gospodarczej i Rozwoju szacuje, że wydatki na zdrowie osób starszych będą nieustająco rosły. W latach 2000-2008 wzrosły o 50%, a w następnych latach będą wzrastać w stosunku do PKB o 50-60%. Takie informacje budzą wyraźny niepokój ekonomistów, specjalistów od demografii i oczywiście polskiego NFZ, który przy dzisiejszych kłopotach z finansowaniem opieki osób starszych – za kilka lat może stanąć na krawędzi bankructwa.

Czy jest metoda na to, by zmienić ten proces? Oczywiście, ale niepopularne wśród obywateli reformy mogą się znacznie opóźnić, bo kolejne rządy nie chcą same „podłożyć głowy pod topór” nawet, jeśli odbieranie przywilejów i wzrost podatków mogłyby w przyszłości uratować starzejące się polskie społeczeństwo.