Wirtualna kontrola wykryje brak OC – bez obecności kierowcy

samochody Polska

Kancelaria Premiera (Flickr.com)

Internet może wyśledzić kierowców jeżdżących bez ważnego ubezpieczenia OC, a z takiej opcji korzysta już polski Ubezpieczeniowy Fundusz Gwarancyjny. Dzięki temu w ciągu trzech lat liczba wykrytych nieubezpieczonych wzrosła o ponad 50%!

Ubezpieczeniowy Fundusz Gwarancyjny opublikował raport dotyczący skuteczności kontroli komunikacyjnych ubezpieczeń OC. Okazało się, że liczba wykrytych kierowców jeżdżących bez niego wzrosła w ostatnich 3 latach o ponad połowę. Jak to możliwe? Zawdzięcza się to wirtualnym kontrolom, które odpowiadają za ponad 45% przypadków odkrycia zlekceważonego OC.

We wcześniejszych latach najczęściej to policja wyłapywała kierowców, którzy jeździli bez ważnego OC. Z reguły wychodziło to na jaw podczas rutynowych kontroli drogowych. Od 3 lat to jednak UFG przoduje w wykrywaniu nieubezpieczonych pojazdów. Ponad 45% kierowców, którzy nie opłacili OC ujawnianych jest, dzięki programowi przeszukującemu bazę polis. Policjanci odpowiadają natomiast za 33% wykrytych przypadków. Pozostałe przypadki to zwykle efekt informacji zdobytych w wydziałach komunikacji.

Sam Fundusz przyznaje, że efektywność jego działań wyraźnie wzrasta z każdym kolejnym rokiem. Szacuje się, że obecnie 80% spraw kończy się sukcesem. Takie wyniki są możliwe, dzięki specjalnemu systemowi, który sprawdza zarówno bazę zamkniętych, jak i otwartych przerw w ubezpieczeniu. Chodzi o sytuacje, w których między umowami OC występuje przerwa lub w roku kontroli wykupiona jest tylko jedna polisa nieobejmująca całego roku kalendarzowego. Istnieje też program sprawdzający bazę Funduszu oraz bazę Centralnej Ewidencji Pojazdów. Jego zadaniem jest określenie obowiązku ubezpieczenia nie później niż w dniu pierwszej rejestracji w Polsce.

Jeżeli chodzi o regiony kraju, w których skuteczność wykrywania braku OC jest największa, to są to województwa: lubuskie, łódzkie, śląskie i warmińsko-mazurskie. Najmniejsza liczba wykrytych samochodów bez ubezpieczenia odnotowana została na Dolnym Śląsku, w Małopolsce, na Mazowszu, Pomorzu oraz Pomorzu Zachodnim. Okazuje się przy tym, że brak OC nie zawsze wynika z braku chęci. Część kierowców jest nieświadoma wygaśnięcia polisy. Dotyczy to szczególnie osób, które kupiły samochód w przekonaniu, że jest on ubezpieczony na dłuższy okres czasu. Zdarza się też, że właściciele nie opłacają wszystkich rat składki ubezpieczeniowej.