Festiwal „Warszawa w budowie 2” – rusza już 1 października

Być bliżej nowoczesnej Warszawy! To najlepsze określenie na zaczynający się 1 października Festiwal „Warszawa w budowie 2”. Jakiej stolicy chcą dzisiejsi mieszkańcy Warszawy i co da się z tym zrobić?

Pomysł na zaprojektowanie Warszawy od nowa to festiwalowa idea Muzeum Sztuki Nowoczesnej w Warszawie, które do współpracy nad tym wyjątkowym projektem zaprosiło znanych architektów, artystów, dziennikarzy niezależnych, socjologów oraz warszawskie organizacje pozarządowe. Sam festiwal rozpocznie się od inauguracyjnej akcji „Moon Ride” na placu Defilad, która feerią świateł i energii elektrycznej rozświetli Warszawę i da początek całemu miesiącowi różnorodnych imprez, wystaw, warsztatów, wycieczek i filmowych projekcji. Będzie z przytupem, którego absolutnie nie można nie dostrzec, jeśli mieszka się na co dzień w stolicy.

Architektura w małym i dużym wydaniu obejmie aż 5 punktów miasta, w tym dworzec PKP-Powiśle, gdzie prezentowana będzie twórczość Romanowicza – twórcy nowoczesnych projektów dworców kolejowych. Pozostałe 4 punkty to również wystawy dzieł znanych architektów i projektantów. W Muzeum Techniki zobaczymy wystawę „PRL ™”, a w pawilonie SARP „Przestrzeń między nami”.

Celem festiwalu jest sięgnięcie do marzeń Warszawiaków co do tego, jak ma wyglądać Warszawa nowej ery. Co powinno zniknąć, a jakie budowle muszą się po prostu w mieście pojawić, jak chcą żyć i czym chcą się otaczać mieszkańcy stolicy, czego im brakuje, na co patrzą w innych miastach z zazdrością. Będzie wesoło, nostalgicznie i innowacyjnie – z połączenia artystycznej pasji, codziennych potrzeb i nowych czasów ma się zrodzić impreza, która na długo pozostanie w pamięci mieszkańców stolicy.