PIP na Facebooku wypyta Cię o samopoczucie

PIP – zgroza pracodawców i pracowników teraz jest już na Facebooku! Ale bez obaw – nie sprawdza, czy tracisz czas w trakcie pracy na rozmowy towarzyskie – będzie pytał o stres i walkę z tym problemem.

Państwowa Inspekcja Pracy wzbudza zwykle grozę pracodawców, choć potrafi dopiec również pracownikom, którzy unikają własnej pracy jak mogą. Od teraz urzędników PIP spotkamy na jednym z najpopularniejszych portali społecznościowych – Facebooku. Przedwczesne obawy o kontrolę tego, co robimy w pracy od razu odsuwamy na bok – tym razem PIP postanowił sprawdzić dlaczego stresujemy się w pracy, jak stres wpływa na nasze zdrowie i wypełnianie zawodowych obowiązków oraz jak ze stresem możemy walczyć.

Akcja PIP-u ma na celu zbadanie poziomu stresu, jaki ogarnia nas w codziennej pracy i wywołanie szeroko zakrojonej dyskusji na ten temat. Czy dajemy się stresowi całkowicie opanować? Czy ze strachu o etat przechodzą nas po plecach ciarki? Czy stres jest w stanie zniszczyć naszą psychikę i chęć do życia? Takie i inne pytania postawią nam właśnie pracownicy Państwowej Inspekcji Pracy.

Badania Europejskiej Agencji Bezpieczeństwa i Zdrowia w Pracy z 2009 roku wykazały, że stres to drugi po bólu pleców problem w naszej pracy. Zdenerwowanie, presja wyników, premie uznaniowe dla najambitniejszych, nieprzespane noce i ciągły wyścig ku „najlepszemu” miejscu w pracy to coś, co przytłacza dzisiaj nie tylko pracowników wyższego szczebla i kierowników, ale również osoby zatrudnione na stanowiskach przedstawiciela handlowego, sprzedawcy w hipermarkecie, ekspedienta w butiku i praktycznie na każdym innym stanowisku, które wiąże się ze sprzedażą i pozyskiwanie klientów.