Polacy nakręcają holenderską gospodarkę

Raport Holendersko-Polskiego Centrum na rzecz Handlu jasno pokazuje, że dzięki Polakom pracującym w Holandii, do budżetu tego państwa wpływa ok. 1,2 mld rocznie, a PKB wzrasta o 1,8 mld euro.

Zaskakujące są nie tylko same wyniki badania, które pokazują, że dzięki polskim pracownikom holenderska gospodarka ma się coraz lepiej, ale też to, z jakiego powodu Holendersko-Polskie Centrum na rzecz Handlu zleciło wykonanie takich badań.

Niestety polscy imigranci nie są postrzegani w Niderlandach pozytywnie.

Panuje tam niezbyt pochlebny stereotyp Polaka, również tworzony przez tamtejsze media, a także samych polityków. W kwietniu minister spraw społecznych Henk Kamp przekazał do parlamentu list, w którym proponuje, aby pomoc społeczna była uzależniona od stopnia znajomości lub chęci nauczenia się języka holenderskiego. Ponadto, Polaków, którzy stracili pracę w Holandii miałoby się zachęcać do powrotu nad Wisłę.

Zaprezentowane ostatnio wyniki badania pokazują jednakże jasno, że polski wkład w rozwój gospodarki Niderlandów jest znaczący. Obecność polskich pracowników zwiększa PKB o 0,3 proc., co daje sumę 1,8 mld euro. Sam ich pobyt w kraju dostarcza 1,2 mld euro zasilających holenderski budżet.

Te dane mają mieszkańcom tego państwa unaocznić, jak ważnymi i wartościowymi pracownikami są Polacy.