Poprawa na rynku – nieruchomości na kredyt

Nareszcie poprawa na rynku sprzedaży nieruchomości! Jak pokazuje raport Open Finance już teraz można mówić o ponad 23 % wzroście udzielonych kredytów hipotecznych. To spory skok w górę! Nareszcie..

Według raportu Open Finance maj to pierwszy od 10 kwartałów miesiąc, w którym liczba udzielonych kredytów hipotecznych odczuwalnie wzrosła o około 23,5 % w porównaniu do analogicznego okresu w roku poprzednim. Raport oparty o dane przesłane przez szesnaście największych banków działających obecnie na rynku usług bankowych prognozuje wzrost liczby kredytów hipotecznych w 2010 r. z poziomu 8 – 10 % do około 15%.

Świadczy to o przerwaniu niekorzystnej dla banków tendencji spadkowej w liczbie udzielanych kredytów hipotecznych. W opinii większości ekspertów Polski nie dotknął kryzys rynku nieruchomości, ale jedynie spowolnienie, co spowodowało oczywiście znaczne spadki ilości udzielonych kredytów i rozpoczętych inwestycji.

Najbardziej ta tendencja odczuwalna była w zakresie rynku mieszkaniowego, ale nie dotyczyła on wbrew pozorom kwestii kilkunastoprocentowego spadku cen, tylko finansowania rozpoczętych już inwestycji, a także finansowania kupna mieszkań przez klientów banków.

Sprzedaż nieruchomości na kredyt wzrasta z uwagi na to, że banki w znacznym stopniu uatrakcyjniły swoją ofertę na tym polu. Obecnie mamy do czynienia z 100 %, a nawet 110 % ofertą w zakresie wartości kredytu, do tego dochodzi niska marża na kredycie hipotecznym w euro na poziomie 2 procent, co dla wielu osób jest ofertą bardzo atrakcyjną.