Produkcja przemysłowa hamuje

Eurostat logo

Chociaż większość danych wskazuje na to, że kryzys gospodarczy w Europie wreszcie się kończy, to jednak odczyty na temat grudniowej produkcji przemysłowej w strefie euro i Unii Europejskiej były kiepskie. Według Europejskiego Urzędu Statystycznego, w ostatnim miesiącu 2013r. zarówno w Eurolandzie, jak też w całej Wspólnocie produkcja w sektorze przemysłowym zanotowała spadek o 0,7% w ujęciu miesięcznym. W obu przypadkach były to wyniki wyraźnie gorsze od prognoz ekspertów. Zakładano, że w krajach należących do unii walutowej uśredniona produkcja przemysłowa spadnie tylko nieznacznie, a z konsensusu rynkowego wynikało, że zniżka wyniesie zaledwie 0,1%. W listopadzie 2013r. produkcja w Eurolandzie wzrosła o 1,6%. Na zwyżkę wskazały też dane dotyczące całej UE, w której był to skok o 1,3%.

W porównaniu do grudnia 2012 r. produkcja przemysłowa w Eurolandzie i Unii Europejskiej wzrosła, jednak odczyty także były gorsze od spodziewanych. Specjaliści przewidywali, że w strefie euro produkcja wzrośnie o 1,8%. W rzeczywistości było to jedynie 0,5% wobec rezultatu 2,8% w ujęciu rocznym odnotowanego w listopadzie. W całej Unii produkcja przemysłowa rok do roku wzrosła o 0,9%. Kiepskie dane mogą dziwić o tyle, że indeks PMI dla przemysłu strefy euro zanotował w grudniu wzrost o 1,1 pkt.

W Eurolandzie grudniowa produkcja przemysłowa wzrosła w 10, a zmalała w 13 krajach. Najmocniej, bo o 7,1% podskoczyła w Portugalii. Dobre wyniki grudniowe zanotowały także Rumunia, w której był to wzrost o 7,0% oraz Czechy, w których produkcja zwiększyła się o 6,7%. Natomiast najbardziej produkcja przemysłowa spadła na Malcie (-7,3%). Słabe były też odczyty dla Irlandii, w której zniżka wyniosła 6,7% oraz w Estonii, gdzie produkcja w sektorze przemysłowym skurczyła się o 6,4%.

Jeżeli chodzi o wyniki naszego kraju, to zgodnie z metodologią Eurostatu, w grudniu produkcja przemysłowa wyrównana sezonowo wzrosła o 4,6% w ujęciu rocznym. To wynik o 0,3% lepszy od listopadowego. Natomiast z danych zaprezentowanych jeszcze w styczniu przez Główny Urząd Statystyczny, wzrosła ona w grudniu 2013r. o 6,6% w ujęciu rocznym, jednak w porównaniu do wcześniejszego miesiąca zanotowała mocny spadek, kurcząc się aż o 9,7%. Produkcja przemysłowa wyrównana sezonowo wzrosła wg GUS o 5,2% r/r, a zmalała o 0,4% w stosunku do listopada 2012 r.