Produkcja samochodów w Polsce na plus!

Są powody do moto-zadowolenia. Instytut Samar podał najnowsze dane na temat produkcji samochodów w Polsce! Wszystko wskazuje na to, że jesteśmy na plusie!

Kto i ile wyprodukował, kto zyskał, kto stracił?

Instytut Samar od lat monitoruje rynek produkcji motoryzacyjnej w Polsce, i to właśnie z jego badań, testów i informacji wiemy, że produkcja aut w Polsce wzrosła prawie o 8,5 % w stosunku do identycznego okresu w roku 2009. I o ile jeszcze kilka tygodni temu straszyła na wizja spadku produkcji aut związana choćby z koncernem Fiata i produkcja Pandy przenoszoną do Włoch, to okazało się, że i tak polski rynek produkcji samochodów ma się całkiem nieźle!

Wyprodukowaliśmy od początku roku do końcówki lipca 573 tysiące 535 aut osobowych i dostawczych, co jest zdecydowanie dobrą wiadomością!

Aż 91% produkcji 2010 to auta osobowe, pozostałą część stanowią samochody dostawcze, których wprawdzie produkuje się u nas mniej, ale za to i ten wskaźnik skoczył w górę.

Niekwestionowanym liderem w produkcji jest oczywiście wspomniany wcześniej FIAT, które udział w tym pięknym wyniku to aż 65,07 %. I tu warto wiedzieć, że choć produkcja FIATA bryluje w czołówce to jednak w porównaniu do roku ubiegłego… spadła o 1,97%. Drugie miejsce na podium zajął Opel – 16,41% ze znaczącym wzrostem produkcyjnym, aż o 5,80% w stosunku do roku ubiegłego. Volkswagen z 14,34% i FSO 4,17.