Prognozy polskich pracodawców na rok 2012

Nowy rok to dla wielu z nas nowe nadzieje i nowe możliwości. Czy dotyczy to również życia zawodowego? Jakie prognozy na nadchodzący rok mają dla nas pracodawcy?

Na początek dobra wiadomość – mimo kryzysu w strefie euro, polska gospodarka wciąż będzie się utrzymywała na relatywnie dobrym poziomie. Przewiduje się ok. 3% dynamiki w PKB. Poziom bezrobocia nie powinien wzrosnąć.

Z drugiej strony musimy spodziewać się mniejszej niż do tej pory ilości zamówień. Wszystko przez malejącą liczbę zagranicznych inwestorów, związaną z osłabieniem europejskiej gospodarki. Możliwe, że w tym roku również nasi rodzimi konsumenci będą nieco bardziej zachowawczy.

Wprawdzie do tej pory zdecydowana większość Polaków w czasie zakupów zachowywała się tak, jakby kryzys ich w ogóle nie dotyczył, a oszczędzanie nie było konieczne, jednak już niedługo może się to zmienić. Problemy może sprawić także podniesienie składki rentowej opłacanej przez pracodawców oraz kończący się okres obowiązywania ustawy antykryzysowej.

Przedsiębiorstwa mogą mieć problemy z utrzymaniem płynności finansowej, na szczęście nie powinno się to jednak przełożyć na redukcję zatrudnienia. Trudniejsze warunki pracy wymagają od przedsiębiorców większej innowacyjności i efektywności. Wskazana jest też pomoc ze strony rządu, który powinien ułatwiać rozwój przedsiębiorstw, zamiast zasypywać je stosem biurokratycznych obowiązków.