”Ścieżki nienawiści” i „Zaczarowany fortepian” mają szansę na Oscara!

Oscary coraz bliżej – Polacy mogą już zaciskać kciuki! W tym roku aż dwie polskie animowane produkcje krótkometrażowe mają szanse na zdobycie najbardziej prestiżowej nagrody filmowej na świecie.

Ścieżki nienawiści” oraz „Zaczarowany fortepian” to tytuły, które powinien znać każdy fan filmów animowanych. Właśnie te dwa polskie filmy znalazły się wśród 10 produkcji, które będą miały szansę na Oscara. 24 stycznia przyszłego roku lista ta zostanie zwężona do kilku obrazów, które uzyskają oficjalne nominacje do najważniejszej nagrody filmowej.

Razem z nimi, szansę na Oscara ma również film Agnieszki Holland pt. „W ciemności”.

Gala wręczenia Nagród Akademii Filmowej odbędzie się 26 lutego 2012 r. w słynnym Teatrze Kodaka w Los Angeles. Oba polskie krótkometrażowe filmy animowane zawierają podobne efekty, jednak znacznie się od siebie różnią. „Ścieżki nienawiści” opowiadają o szeroko pojętej walce. Autor, Damian Nenow, podkreśla, że chodzi tu głównie o zaakcentowanie tego, co pozostaje po walkach. Agresja, bez względu na to, czy wyzwalana przez jedną osobę, czy przez ogromną grupę ludzi, zawsze pozostawia po sobie blizny, zadry w historii, których nic nie jest w stanie wymazać.

Fabuła filmu zwraca również uwagę widza na fakt, iż każdy z nas ma swoją złą stronę. „Zaczarowany fortepian” Martina Clappa to natomiast część projektu „Latająca maszyna” poświęconego Fryderykowi Chopinowi.

Produkcje łączy swobodne wykorzystanie technologii 3D, która odpowiada za rewelacyjne efekty oraz świetną jakość filmów.