Zagraniczne telewizje, prasa i media o wyborach w Polsce

Wybory parlamentarne już za nami. Jak przedstawiają się wyniki głosowania polskich obywateli? I co o rezultatach sądzą zagraniczne media?

Kto się cieszy, a komu nie odpowiada nowa władza w naszym kraju? Światowe media tuż po otrzymaniu informacji o wynikach wyborów w Polsce obwieściły, jak przedstawia się sytuacja.

AP, AFP i Reuters zwracały uwagę na 10% różnicy pomiędzy PO a PiS, wspominając jednocześnie, że zwycięzcą wyborów jest u nas partia „centroprawicowa, proeuropejska i probiznesowa”. AP dodatkowo zwraca uwagę na „historyczne zwycięstwo”, bo jak wiemy – po raz pierwszy rządy objęła partia, która sprawowała je przez ostatnią kadencję. Reuters natomiast przedstawił premiera z bardziej prywatnej strony, zaznaczając jego zamiłowanie do futbolu i przybliżając sylwetkę jego córki, Katarzyny Tusk.

Włoska agencja Ansa uważa, że skoro wygrało PO, to Europa może odetchnąć z ulgą. Tusk jest tu uważany za tego, który chce stawiać na działania liberalne, proeuropejskie, tolerancyjne wobec innych państw. Jednak tak, jak wiele innych agencji, nie zapomina o podkreśleniu niespodzianki, jaką było wysokie miejsce Ruchu Poparcia Palikota. Zaskakuje to tym bardziej, że Polska znana jest na świecie jako kraj bardzo katolicki.

Antyklerykalna partia, która w swych szeregach posiada transseksualistę i geja jest dowodem na istotne zmiany zachodzące w naszym państwie. Czesi zaznaczają też, że dzięki wygranej PO i prawdopodobnym podtrzymaniu jej koalicji z PSL, Polska będzie mogła nadal podążać tą samą drogą wyznaczaną przez ostatnie lata.

Wspominają również o porażce poniesionej przez SLD, które uplasowało się dopiero na 5. pozycji.