Tagi

Powiązane wpisy

Podziel się

Bieganie to sposób na zdrowie

bieganie

whologwhy (Flickr)

Być jak najdłużej młodym i zdrowym – to marzenie niemal każdego. Utrzymanie ciała w dobrym stanie często kojarzy się z koniecznością wydawania fortuny na specjalistów, leki, sprzęt. To błąd – dobre zdrowie nic nie kosztuje. Wystarczy biegać.

W czasach, gdy o naszą uwagę walczą koncerny farmaceutyczne sprzedające suplementy na wieczną młodość oraz fachowcy, którzy za sowite wynagrodzenie nauczą nas, jak dbać o swoje zdrowie, ciężko w to uwierzyć – najlepiej o swoje ciało zadbamy za darmo. Jeszcze lepsza wiadomość jest taka, że nie tylko o ciało, ale też o duszę. Bieganie, bo o nim mowa, to świetny sposób na osiągnięcie psychofizycznego optimum.

Jedną z większych bolączek współczesnej cywilizacji są choroby związane z układem krążenia. Bieganie wzmacnia zaś ten układ, ponieważ podczas treningu zwiększa się nasze tętno. Ale to dopiero początek listy zbawiennych efektów. Bieganie zwiększa dotlenienie naszego organizmu, wzrasta sprawność organów, w tym mózgu, to zaś przekłada się na polepszenie zdolności intelektualnych. Poza tym ma ono bardzo dobry wpływ na psychikę, nie tylko dzięki temu, iż łatwo robi się w nim postępy, ale też za sprawą zwiększenia ilości endorfin. Zresztą raczej łagodne działanie endorfin to nic w porównaniu z wydzielaną podczas wysiłku fenyloetyloaminą, której działanie jest podobne do działania amfetaminy i po prostu powoduje euforyczny „haj”, czyli tzw. euforię biegacza.

Rzecz jasna bieganie jest bardzo dobrym sposobem na zrzucenie zbędnych kilogramów i późniejsze utrzymanie zgrabnej sylwetki. Błędne jest przekonanie, jakoby ten rodzaj aktywności rozwijał tylko dolne partie ciała. Przebiegnij dłuższy dystans, a poczujesz, iż napracowały się też twoje ramiona, plecy oraz brzuch. Jednocześnie jest to wysiłek łatwy do stopniowania, a dzięki temu biegać może niemal każdy – o ile nie ma przeciwwskazań zdrowotnych, bieganie można rozpocząć nawet na starość.

 

The following two tabs change content below.