Tagi

Powiązane wpisy

Podziel się

Drukarka 3D w każdym domu

Jeszcze nie tak dawno zwykła drukarka była obiektem marzeń przeciętnego użytkownika PC. Dzisiaj mówi się już o produkcji tanich drukarek 3D.

Czym jest drukarka 3D? To urządzenie, które swoją nazwę zawdzięcza podobieństwu mechanizmów ze zwykłym „printerem”. Poza tym różni się od niego dosyć istotnie. To co potrafi stworzyć jest trójwymiarowym, barwnym obiektem. W praktyce oznacza to, że na komputerze możemy zaprojektować jakiś przedmiot i dzięki nowatorskiej maszynie ten przedmiot zostanie zrobiony!

W drukarkach 3D stosuje się kilka technologii. Zapewne z czasem któraś z nich zdobędzie przewagę, jako ta mniej zawodna, tańsza i szybsza. Jednak póki co drukowanie 3D jest jeszcze młoda branżą i terenem eksperymentów. Obiekt może być tworzony poprzez nakładanie na siebie kolejnych warstw plastiku lub przez aplikowanie kleju w sypką substancję. Inny typ technologii to kształtowanie podanego maszynie materiału np. stali.

Zastosowanie drukarek 3D może być bardzo szerokie. Po pierwsze zakochają się w nich projektanci. Każdy koncept będą mogli otrzymać w postaci materialnego modelu, bez ruszania się z biura. Mówi się też, że jeśli koszta eksploatacji spadną do odpowiedniego poziomu, część produkcji może zostać przeniesiona z fabryk do sklepów i domów. W przypadku tych ostatnich drukarki 3D przydadzą się pewnie w wielu sytuacjach. Do wyobrażenia są chociażby sytuacje, w których drukujemy sobie fajny kubek wypatrzony w internecie czy też nową obudowę do telefonu.

The following two tabs change content below.