Tagi

Powiązane wpisy

Podziel się

Kiedy pozbędziemy się starych aut z Polski

Polacy są znani z zamiłowania do ekonomicznych zakupów. Dotyczy to także nabywania samochodów, stąd na naszych drogach jeżdżą przeważnie wozy z rynku wtórnego.

Auta pochodzą z Europy Zachodniej i choć są nadal sprawne, to jednak pod względem czynienia zadość wymogom ekologii, pozostają daleko z tyłu. Jest to nasz sposób na boom motoryzacyjny. W ciągu zaledwie kilku lat, jakie upłynęły od wejścia do Unii Europejskiej, pod względem liczby zarejestrowanych aut znaleźliśmy się na szóstym miejscu w Europie. Szacuje się, iż wymiana parku samochodowego w Polsce na nowy zajęłoby 50 lat. To dlatego, że struktura naszej floty jest dokładnie odwrotna niż w starych państwach wspólnoty – 70% samochodów ma ponad 10 lat.

Przyczyną powstania takiego stanu rzeczy jest polityka podatkowa. Płacimy podatek akcyzowy, którego wysokość jest uzależniona od ceny samochodu. Tymczasem w Europie przyjmuje się inne rozwiązania, stymulujące rozwój motoryzacji. Mowa tu o podatku ekologicznym, w wysokości związanej z tym, na ile auto jest przyjazne środowisku.

Opieranie floty na używanych pojazdach to nie tylko obciążanie środowiska naturalnego oraz nie dawanie szans rozwoju motoryzacji. To także uzależnianie się od rosnącego importu ropy.

The following two tabs change content below.