Kobiety bardziej angażują się w związek

kobieta i mężczyzna

donjd2 (Flickr.com)

Podobno kobiety pragną bardziej, ale czy bardziej kochają? Tradycyjnie płeć piękna uchodzi za bardziej romantyczną i jest w tym sporo prawdy.

Na ratunek obiegowym opiniom tym razem przychodzą naukowcy. Dr Anna Machin oraz prof Robin Dunbar z Uniwersytetu Oxfordzkiego za pośrednictwem internetu przebadali 341 osób. Ochotnicy odpowiedzieli na pytania dotyczące utrzymywanie różnego rodzaju związków międzyludzkich, ich roli oraz wartości. Wbrew modnym trendom walczącego feminizmu, okazało się, iż wyniki badań potwierdzają stereotypy – kobiety dużo bardziej angażują się w związki, podczas gdy mężczyźni pozostają do nich zdystansowani i pod wieloma względami zachowują się tak, jakby nadal poszukiwali partnerki.

Łagodna i „drużynowa” natura kobiet ujawnia się też w innych aspektach. Panie dobrą przyszłość romantycznych relacji widzą przede wszystkim we współpracy i dzieleniu przekonań oraz celów. Skłonne są również do oceniania swoich partnerów wyżej niż samych siebie. Podobnie ugodową i nastawioną na współpracę postawę wykazują w związkach z przyjaciółmi. Dla odmiany panowie rywalizują nawet z najbliższymi znajomymi. Obydwie płcie łączy jednak to, że przyjacielskie kontakty są dla nich ucieczką i wypoczynkiem od związku, który bywa męczący i burzliwy.

Naukowcy wyciągają ze swoich badań następujący wniosek: niezależnie od wszystkich kulturowych naleciałości, takich jak monogamia i poświęcenie w związku, mężczyźni nadal w dużym stopniu podlegają biologicznym imperatywom.

[źródło informacji: sciencedaily.com]

The following two tabs change content below.