Marihuana szkodzi nastolatkom

marihuana obniża iq

alexisbellido (Flickr)

W Nowej Zelandii przeprowadzono wieloletnie badania, z których wynika, że palenie marihuany obniża IQ, średnio o 8 punktów.

Badania były zakrojone na dosyć szeroką skalę. Trwały ponad 20 lat i brało w nich udział ponad tysiąc osób. Na początku zbadano iloraz inteligencji dzieci, które jeszcze nie miały styczności z narkotykiem. Następnie powtarzano procedurę co jakiś czas, aż do momentu, gdy obserwowani osiągnęli wiek 38 lat. Wynik jest mało korzystny dla zwolenników wolnych konopii – palenie jointów obniżyło inteligencję średnio o 8 punktów IQ.

Wyniki badań, wbrew temu, co sugeruje spora część mediów, nie są jednoznacznym ciosem w proces legalizacji marihuany. Dowiedziono, iż obniża się IQ osób, które palą bardzo dużo (4 razy w tygodniu), przez długi czas (kilkanaście do dwudziestu lat). Poza tym zmiany zachodzą o młodych palaczy, przed 18 rokiem życia, czyli w okresie, gdy jeszcze rozwijał się ich mózg. U dorosłych efekt ten nie występował.

Osoby palące marihuanę są ospałe, leniwe, gorzej radzą sobie w pracy i w życiu rodzinnym. Zła informacja jest taka, iż nawet rzucenie jointów nie przywraca stanu wyjściowego – zmiany są nieodwracalne.

The following two tabs change content below.