Tagi

Powiązane wpisy

Podziel się

Nowe prawo dla bankrutujących deweloperów

Zgodnie z obecnie obowiązującym prawem w razie bankructwa dewelopera roszczenia nabywców lokali były rozpatrywane w ostatniej kolejności (po podwykonawcach, fiskusie i bankach).

W projekcie nowej ustawy przewiduje się zrównanie praw klientów indywidualnych z pozostałymi wierzycielami. Problem ten zyskał na znaczeniu za sprawą dopiero co minionego kryzysu gospodarczego. W jego trakcie ilość bankructw wśród firm budowlanych wzrosła o ponad 60%. W wielu krytycznych sytuacjach nabywców lokali pozostawiono na lodzie – praktycznie stracili szansę na odzyskanie zaliczki, a czasami nawet całej kwoty wpłaconej na mieszkanie.

Jeżeli chodzi o regulacje dotyczące relacji między deweloperem a klientem, to Polska jest w ogonie Europy. Poszczególne kraje radzą sobie z problemem bankructw deweloperów na różne sposoby. We Francji np. budowę można finansować ze środków klientów dopiero wtedy, gdy zostanie na nich przeniesione prawo własności gruntu. W Danii i Szwecji z kolei zakazana jest sprzedaż lokali, których budowa dopiero się rozpoczęła. Luka w polskim prawie została zauważona już w 2004 roku i od tego czasu trwały przymiarki do zmiany ustawy. Inicjatywa była jednak blokowana przez lobby deweloperskie.