Tagi

Powiązane wpisy

Podziel się

Szukasz pracy? Sprawdź ABW

praca w ABW

W tym roku z ABW odeszło niemal 400 pracowników. Agencja poszukuje kandydatów na zwolnione miejsca, chociaż nie wie, jak się zmieni jej sytuacja po planowanej reformie.

Donald Tusk zapowiedział reorganizację służb specjalnych, której celem będzie usunięcie problemu dublowania kompetencji. Kuluarowe pogłoski mówią o tym, że ABW miałoby się stać swego rodzaju centralną Agencją, do której kierowane by były informacje zdobywane przez inne służby. Charakter działalności ABW zmieniłby się więc na stricte analityczny. Mimo to obecne rekrutacje są prowadzone pod kątem aktualnego zakresu zadań. Sens tego działania jest dosyć dyskusyjny.

Płk Mieczysław Tarnowski, twórca ABW, uważa, że jest dobry moment na kompletną reorganizację Agencji i  zatrudnienie ludzi, którzy będą potrzebni w nowym modelu działania. Obecnie służby konkurują ze sobą, co zaburza obieg informacji, a tym samym skuteczność ich działań. Wg. Tarnowskiego ABW powinno stać się samodzielnym, działającym w obrębie MSW centrum analiz. Póki co sytuacja Agencji jest niepewna. Jej budżet maleje z roku na rok.

Na zatrudnienie w ABW mają szansę m.in. informatycy, prawnicy, analitycy, osoby ze znajomością języków obcych, pracownicy laboratoriów. Proces rekrutacji trwa od pół do ponad roku. Kandydatom stawia się dosyć rygorystyczne wymagania, wśród nich odpowiednią postawę moralną i patriotyczną (sprawdzaną przez wywiad środowiskowy), przebycie psychotestów, orzeczenie o niekaralności, polskie obywatelstwo, predyspozycje psychiczne i fizyczne do wykonywania służby.

[źródło informacji: rp.pl]

The following two tabs change content below.