Apple wypłaci dywidendę

Logo firmy Apple

Kilka dni temu Apple ogłosiło, że dysponuje pokaźnym zapasem gotówki – na kontach firmy zgromadzono 100 miliardów dolarów nadwyżki finansowej. Zapadła już decyzja, co się stanie z częścią tej kwoty. Producent iPada zdecydował się wypłacić dywidendę swoim akcjonariuszom.

Dywidenda będzie wypłacana za czwarty kwartał 2011 roku i wyniesie 2,65 dolara na akcję. Oczywiście wiadomość ta wywołała pozytywną reakcję inwestorów i wczoraj (19 marca) wartość Apple na giełdzie wzrosła – cena akcji przekroczyła poziom 600 dolarów.

Jednocześnie firma ogłosiła, że kwotę 10 miliardów dolarów przeznaczy na skup swoich akcji. Buyback ma na celu uniknięcie rozwodnienia akcjonariatu.

Plany Apple zakładają zużycie 45 miliardów dolarów w ciągu 3 lat, co oznacza, iż w ich dyspozycji nadal pozostanie większość zgromadzonych zapasów. Można się też spodziewać, że nadwyżki będą rosły, ponieważ sytuacja giełdowa giganta z Cupertino jest świetna i firma od dłuższego czasu notuje rekordowe wzrosty. Na giełdzie mówi się nawet o „Applemanii”. Podobnie pozytywny wpływ na sytuację będzie miała sprzedaż nowego iPada, którą Apple ocenia na zaskakująco dobrą, jednocześnie udzielając bardzo skąpych informacji. W chwili obecnej wiadomo, iż w ciągu popremierowego weekendu rozeszły się 3 miliony tabletów nowej generacji.

The following two tabs change content below.