Bankructwo Amber Gold – co dalej?

bankructwo amber gold

Wczoraj (20 sierpnia) minister sprawiedliwości zorganizował w Gdańsku konferencję prasową, na której ustosunkował się do sprawy bankructwa Amber Gold.

Na spotkaniu w Gdańsku minister sprawiedliwości, Jarosław Gowin, wypowiedział się w kwestiach związanych z upadkiem Amber Gold (domniemanej piramidy finansowej):

  • minister uznał, że sędziowie mieli prawo wydawać wyroki w zawieszeniu wobec prezesa Amber Gold (dotyczy to orzeczeń w sprawach poprzedzających upadek Amber Gold); wyjaśnił jednak, iż opinia taka nie oznacza, że decyzje te uważa za właściwe.
  • będzie przeprowadzony proces ustalania, czy środki zabezpieczone przez Agencję Bezpieczeństwa Wewnętrznego są majątkiem Amber Gold; jeżeli okaże się, że tak, zostaną przeznaczone na pokrycie szkód. Minister zaznaczył jednocześnie, iż pieniędzy raczej nie wystarczy na pokrycie wszystkich roszczeń osób biorących udział w piramidzie finansowej.
  • Gowin przyznał, że w sprawie Amer Gold zawiniło państwo – „Trzeba wyjaśnić rolę prokuratury, sądów, urzędów skarbowych, innych instytucji. Jedyną instytucją, do której nie ma zastrzeżeń, jest Komisji Nadzoru Finansowego”. Minister poinformował również, że w ubiegłym tygodniu ministerstwo złożyło do prokuratury zawiadomienie o podejrzeniu popełnienia przestępstwa przez jednego z kuratorów sądowych. Kurator ten wprowadził w błąd sędziego.

Do dn. 20 sierpnia prokuratura otrzymała już 608 zawiadomień od osób poszkodowanych przez Amber Gold. Zabezpieczony majątek spółki ma wartość ok. 12 mln zł, zaś zobowiązania firmy wobec klientów obecnie szacuje się na 120 mln, przy czym zaznacza się, iż są to szacunki ostrożne.

[źródło informacji: Polskie Radio Program Pierwszy, Dziennik Gazeta Prawna]

The following two tabs change content below.