Tagi

Powiązane wpisy

Podziel się

Biopaliwo niszczy silnik

biopaliwa niszczą silnik

EMSL (Flickr)

O ile paliwa z biokomponentami mogą być ulgą dla środowiska (chociaż zdania co do tego są podzielone), o tyle na pewno nie służą silnikom. Powodują przyspieszoną korozję zaworów.

Negatywny wpływ biopaliw na silniki został stwierdzony w toku badań przeprowadzonych przez naukowców z Akademii Górniczo-Hutniczej. Zawory wylotowe są najbardziej narażonymi na korozję elementami silników. Eksperyment przeprowadzony w AGH pokazał, iż gazy spalinowe z biopaliw przyspieszają rdzewienie tych części. Nie udało się stwierdzić, który konkretnie składnik wyziewów ma taki wpływ. Prawdopodobnie chodzi o synergiczne działanie pary wodnej, dwutlenku siarki oraz chloru.

Badania zostały przeprowadzone na zaworach wykonanych z czterech gatunków stali najczęściej wykorzystywanych w samochodach klasy średniej i niższej. Naukowcy nie tylko znaleźli problem, ale i jego rozwiązanie. Wykazali, iż korozję powstrzymuje większa zawartość chromu w stali. Metal ten mógłby być wprowadzany powierzchniowo, przy zastosowaniu nowoczesnych technik inżynierii materiałowej.

[źródło: wyborcza.biz]

The following two tabs change content below.