Ceny LPG spadną

ceny lpg spadną

David A. Villa (Flickr)

Chociaż drożyzna na stacjach paliw szaleje, to kierowcy tankujący autogaz mogą liczyć na oszczędności. Cena LPG w przyszłym roku prawdopodobnie spadnie.

Zmiany cen autogazu będą wywołane działaniami Ministerstwa Gospodarki. Kluczowe znaczenie mają dwa działania resortu, które pośrednio przełożą się na to, ile kierowcy zapłacą za LPG na stacjach.

Po pierwsze – od nowego roku zaczną obowiązywać przepisy, z godnie z którymi autogaz będzie można tankować samodzielnie. Dotychczas dystrybutor LPG musiał być obsługiwany przez przeszkolonego pracownika. Liberalizacja przepisów obniży koszty. Warto dodać, iż nie jest to zaniżanie standardów bezpieczeństwa – samodzielne tankowanie autogazu jest normą w państwach zachodniej Europy.

Po drugie – Agencja Rezerw Materialnych do 2017 roku ma stopniowo przejmować 30% tzw. zapasów obowiązkowych gromadzonych przez producentów i importerów paliw. Dzięki temu spadną koszty działalności tych firm, co z kolei może się przełożyć na ceny na stacjach.

Spadek cen LPG to prognoza na 2013 rok. Póki co niestety kierowcy muszą się przygotować na większe wydatki. Cena autogazu rośnie z powodu sezonowych wahań oraz podniesienia przez Rosję cła na płynny gaz (o 130% od października).

[źródło informacji: gazetaprawna.pl]

The following two tabs change content below.