Tagi

Powiązane wpisy

Podziel się

Jak się zachować podczas burzy

burza z piorunami - jak się zachować

-Qualsiasi (Flickr)

Tegoroczna pogoda co i rusz raczy nas gwałtownymi burzami, którym towarzyszą silne wyładowania atmosferyczne. Wybierając się na wyprawę poza miasto, warto wiedzieć, jak zachować się w czasie burzy.

Jacek Błoniarz-Łuczak z Centrum Nauki Kopernik informuje, że przeciętny piorun ma energię 1 mld J. Wyzwala ją momentalnie, w milisekundach. Dla porównania, taka sama ilość energii wystarczyłaby na 100 dób świecenia 100-watowej żarówki. 1 mld J to również łączna energia 500 samochodów rozpędzonych do setki. Gwałtowne wyładowanie powoduje rozgrzanie powietrza do temperatury około 30 tysięcy stopni Celsjusza. Nic więc dziwnego, że piorun jest śmiertelnym zagrożeniem. Warto wiedzieć, jakie zachować środki ostrożności, gdy burza zastanie nas na otwartym terenie.

Jak się zachować podczas burzy?

  1. Nie należy stawać pod drzewami.
  2. Należy znaleźć jak najniższy punkt i znaleźć się jak najbliżej powierzchni ziemi (najlepiej skulić się) – piorun „szuka” najkrótszej drogi, uderza więc w najwyższe punkty.
  3. Przebywając w górach najlepiej wycofać się do schroniska. gdy zauważymy, że gromadzą się chmury. W otoczeniu skał nasze ciało będzie ściągało pioruny, ponieważ ma lepsze przewodnictwo elektryczne.
  4. Wbrew obiegowym opiniom, posiadanie przy sobie drobnej elektroniki, takiej jak telefon czy odtwarzacz mp3, nie ma większego znaczenia.
  5. Co może niektórych zdziwić, dobrym schronieniem jest wnętrze samochodu. Co prawda auto może ściągać pioruny, jednak równocześnie działa jak znana w fizyce „klatka Faradaya” – impuls elektryczny przepłynie po jego powierzchni, a nie przez wnętrze.

[źródło: onet.pl]

The following two tabs change content below.