Tagi

Powiązane wpisy

Podziel się

Jak zrobić idealny portret korzystając z aparatu?

Portretowanie to wyjątkowa dziedzina fotografii ogólnej. Czy jednak umiemy robić dobre, zjawiskowe portrety?

Wydawać by się mogło, że fotografia, a w szczególnościzrobienie portretu wcale nie jest skomplikowane. Wystarczy przecież tylko uchwycić w obiektywie twarz drugiej osoby. Jednak jest to sztuka znacznie bardziej skomplikowana. Chcąc zrobić dobry portret musimy zadbać o cały szereg szczegółów. Jednym z nich jest tło. Żadna twarz nie będzie wyglądała atrakcyjnie, jeśli nie znajdziemy dla niej ładnego tła. Powinno ono podkreślać urodę i cechy charakterystyczne danego człowieka. Poza tym, istotny jest wybór takiego miejsca, w którym osoba fotografowana będzie czuła się swobodnie. Miejsce to może wiązać się z danym człowiekiem lub po prostu elegancko kontrastować z jego urodą.

Niezwykle ważnym elementem jest ostrość zdjęcia. Dzięki niej, możemy eksponować te elementy twarzy, na których najbardziej nam zależy. Sterujemy obrazem tak, by uwydatnić to, co piękne i ukryć mankamenty.

Ostrość przy portretach powinna być mała, lecz należy regulować ją zgodnie z zapotrzebowaniem. Żeby ostrość była prawidłowa, najlepiej jest wybrać obiektyw ogniskowy 85-135mm. Tło powinno być rozmyte tak, by eksponować wyłącznie twarz. Robiąc portrety w plenerze warto wybrać nieco pochmurny dzień lub wieczór, by nadmiar światła nie psuł ujęcia.