Knowledge Graph – wyszukiwanie semantyczne w Google

Knowledge graph

Google wciąż rozwija technologię wyszukiwania semantycznego. Wyszukiwarka już teraz jest w stanie udzielać odpowiedzi na proste pytania (np. o datę urodzin znanych postaci). Koncepcja inteligentnego łączenia danych przyświeca nowemu rozwiązaniu, nazywanemu „Knowledge Graph„.

„Knowledge Graph” jest bazą wiedzy, w której poszczególne elementy są ze sobą połączone relacjami semantycznymi. Dzięki temu Google będzie w stanie dostarczać bardziej adekwatnych odpowiedzi na pytania. Każde wprowadzone w wyszukiwarkę słowo będzie umieszczane w odpowiednim kontekście, uwarunkowanym nie tylko zasobami wiedzy zgromadzonej w „Knowledge Graph”, ale też zachowaniami naszymi i innych internautów. Dzięki temu algorytm trafniej określi, jakiego rodzaju informacji potrzebujemy i dostarczy nam ją często ubiegając nasze pytanie. Jak? Krótko wyjaśnię to poniżej.

Za sprawą „Knowledge Graph” wyszukiwarka dostarczy nam kompletu podstawowych informacji na temat interesującego nas zagadnienia. W takim podsumowaniu znajdą się również elementy, o których istnieniu nie wiedzieliśmy, ściśle powiązane z wyszukiwaną frazą. Podążanie ich tropem doprowadzi nas do odkrywania nowych, nieznanych nam jeszcze wiadomości w jakiś sposób spowinowaconych z danym zagadnieniem.

Druga sprawa to profilowanie tego podstawowego zbioru informacji pod kątem zachowań użytkowników. Jeśli, powiedzmy, internauci wpisujący w wyszukiwarkę hasło „Julian Tuwim” zazwyczaj poszukują jego bibliografii, Google zadba o to, abyśmy właśnie takie informacje otrzymali w pierwszej kolejności.

„Knowledge Graph” obecnie obejmuje 500 milionów obiektów i 3,5 miliarda faktów o powiązaniach między tymi obiektami. Rozwiązanie jest stopniowo wdrażane w wyszukiwarce dla USA. Będzie także dostępne na urządzeniach mobilnych.

The following two tabs change content below.