Konsola z Kickstartera (Ouya)

Konsola Ouya

Od jakiegoś czasu z zainteresowaniem śledziłem losy projektu Ouya na Kickstarterze. Zbiórka zakończyła się i organizatorzy mogą mówić o sukcesie. Wygląda na to, że konsola trafi do sprzedaży.

Dla tych, którzy nie zetknęli się wcześniej z Ouya, kilka słów wyjaśnienia. Jest to projekt stworzenia nowej konsoli pracującej na systemie Android. Niewielka i bardzo zgrabna kostka obudowy będzie zawierała mocne podzespoły znane z najnowszych urządzeń mobilnych. Sercem będzie 4-rdzeniowy procesor Tegra 3, do tego dojdzie 1 GB RAM-u i 8 GB pamięci flash. Ze światem zewnętrznym Ouya będzie się komunikować za pomocą Wi-Fi, Bluetootha oraz USB 2.0. Przed jednym ekranem grać będą mogły jednocześnie 4 osoby, ponieważ tyle padów podłączymy do mini-konsoli.

Zaletą konsoli będą nie tylko małe gabaryty i niska cena (sprzęt ma kosztować 99 dolarów). Za główny atut uważa się, iż urządzenie będzie działało w otwartym środowisku, co daje nadzieje na przyciągnięcie dużej ilości deweloperów. Twórcy Ouya liczą nie tylko na aktywność małych wydawców gier, ale i tych największych. Już teraz swoje zainteresowanie nową platformą wyraził Square Enix. Trwają też rozmowy z Namco Bandai, co może dać efekt w postaci przeniesienia na Ouya wielu kultowych tytułów.

Twórcom Ouya udało się zebrać na Kickstarterze 8,6 miliona dolarów. Premiera konsoli jest planowana na marzec 2013 roku.

The following two tabs change content below.