Konto ZUS sprawdzisz przez internet

W chwili obecnej tylko firmy odprowadzające składki za więcej niż 5 osób mogły przesyłać dokumenty za pośrednictwem internetu. Z tego udogodnienia będzie mógł korzystać każdy płatnik.

Dotychczas firmy korzystały z oprogramowania Płatnik. Dla mniejszych podmiotów, także osób samozatrudniających się, ZUS przygotowuje platformę e-Płatnik. Będzie można z niej korzystać używając profilu ePUAP. Dzięki tej aplikacji uzyskamy dostęp do danych płatnika, ubezpieczonego i świadczeniobiorcy. System ma się cechować prostotą obsługi. Informacje będziemy wprowadzać za pomocą elektornicznego formularza, którego część rubryk będzie wysposażona w opcję autouzupełniania.

Uruchomienie e-Płatnika będzie także wiązało się z zachęcaniem emerytów do rezygnowania z pobierania świadczeń za pośrednictwem listonosza. To rozwiązanie jest kosztowne. Inne usprawnienie to szybki przepływ informacji między ZUS-em a NFZ, dzięki czemu pacjent nie będzie miał problemów z udowodnieniem, że odprowadza składki. Lepiej kontrolowane będą zwolnienia, także te krótkoterminowe – lekarz będzie je wystawiał na komputerze i za pośrednictwem sieci będą one trafiać do ZUS-u oraz do płatnika.

Nowy system umożliwi nam założenie konta oaz sprawdzanie jego stanu przez internet. W ten sposób uzyskamy dostęp do informacji takich jak wysokość składek wpłaconych od 1999 roku, ile środków zostało przekazane do OFE, czy pracodawca odprowadza składki terminowo i w odpowiedniej wysokości.

The following two tabs change content below.