Microsoft zaprezentował Windows 8

Windows 7 zdobył sympatię użytkowników. Mimo to Microsoft nie zrezygnował z szybkiego wprowadzenia kolejnej wersji systemu operacyjnego. Windows 8 od 14 września jest do pobrania.

Jest to wersja testowa, na wczesnym etapie produkcji. Tym razem Microsoft przyjął inną strategię, niż w przypadku poprzedniej generacji systemu. Windows 8 Developer Preview jest dostępna na stronie firmy i może ją pobrać każdy. Oczywiście znajduje się tam informacja, że jest to produkt nieukończony i niezaawansowani użytkownicy mogą mieć z nim problemy. Inicjatywa adresowana jest do deweloperów, którzy już teraz chcieliby rozpocząć prace nad aplikacjami dedykowanymi do nowego systemu.

Windows 8 już ma dobrą prasę, dzięki temu, że na niedawno zaprezentowanym nagraniu po uruchomieniu był gotowy do pracy już po… 2 sekundach.

Ekspresowy start nie oznacza dużych wymagań sprzętowych – te będą niemal identyczne jak w przypadku W7. Rzecz jasna osoby chcące odpalić wszystkie graficzne „wodotryski” muszą się liczyć z dużo większym zapotrzebowaniem na moc obliczeniową (porządna karta graficzna może się tu okazać koniecznością).

Interfejs graficzny Windows 8 przypomina rozwiązania znane z Windows Phone 7. Widać, że Microsoft przejął się zmianami na rynku komputerów – wciąż spada liczba sprzedawanego sprzętu stacjonarnego, lawinowo zaś rośnie ilość tabletów (przy czym według prognoz procentowy udział Apple’a w tym segmencie będzie systematycznie spadał). Nowy system jest adresowany do urządzeń mobilnych, wyposażonych w ekrany dotykowe (pierwszy pokaz odbył się na tablecie firmy Samsung). Ikony zostały zastąpione „kafelkami”, które, jak przekonują twórcy, są bardziej funkcjonalne ponieważ umożliwiają zaprezentowanie większej ilości informacji w bardziej przejrzysty sposób. Wbrew temu, co może to sugerować, Windows 8 ma bardzo oszczędną szatę graficzną. Jest czytelny i wręcz minimalistyczny. Nie da się ukryć, że zachęca.

Windows 8 jest do pobrania pod tym adresem: http://msdn.microsoft.com/pl-pl/windows/apps/

The following two tabs change content below.