Renta wyższa od emerytury częściowej

Emerytura cząstkowa

Lester Public Library (Flickr)

Zaaprobowane przez rząd emerytury częściowe będą niższe od rent. Jak wskazuje „Dziennik Gazeta Prawna”, może to doprowadzić do plagi fikcyjnych rencistów, ponieważ renta będzie się bardziej opłacała niż emerytura.

Emerytura częściowa (lub cząstkowa) to rozwiązanie kompromisowe, które PO zaakceptowało pod presją swojego koalicjanta, PSL. Dzięki niej  powstał wyłom w zasadzie podwyższenia wieku emerytalnego do 67 lat – kobiety w wieku 62 lat (po minimum 35 latach pracy), a mężczyźni w wieku 65 lat (po minimum 40 latach pracy) będą mogli odejść na wcześniejszą emeryturę i uzyskać 50% przysługujących im świadczeń.

Problem polega na tym, że emerytura częściowa będzie niższa od renty o średnio 114,18 zł. Do tego w przypadku ubiegania się o rentę nie trzeba wykazywać się odpowiednim stażem pracy. Eksperci wskazują na zagrożenie zwiększeniem liczby fikcyjnych rencistów. Przejście na rentę stanie się dużo korzystniejszym rozwiązaniem niż pobieranie niskiego świadczenia emerytalnego.

Obecnie jest już w Polsce 1,36 miliona rencistów. Rocznie KRUS i ZUS wypłacają im z tytułu niezdolności do pracy łącznie 20 miliardów złotych. Wzrost ten kwoty pogorszy i tak kiepską sytuację tych dwóch instytucji.

The following two tabs change content below.