Tagi

Powiązane wpisy

Podziel się

Umami – co takiego jest w tym smaku?

Umami to smak, który powstał, dzięki pracom badawczym. Nie da się go opisać. Jest idealnym określeniem czegoś, co jest pyszne i co przynosi nam wiele radości w trakcie, gdy go odczuwamy.

Jak dokładniej można zdefiniować umami? Umami nie jest słodkie ani gorzkie, nie kojarzy się z kwasowością ani ze słonością. Pierwsze wzmianki o umami, a także jego nazwa pochodzą z początku XX w. Jego ojcem jest Japończyk, Kikunae Ikeda. Jedząc wodorosty zauważył, że jest w nim coś, co nadaje smak i powoduje, że są tak niesamowite.

Umami to słowo wywodzące się od „umai” znaczącego „pyszny”. Ikeda odkrył, że dostrzeżone właściwości są wynikiem działania kwasu glutaminowego. Co więcej, opatentował sposób jego pozyskiwania. Mimo wszystko, umami jest znane od stuleci, tylko wcześniej nikt nie wiedział, jak nazwać to „coś” powodujące, że jedzenie jest takie smaczne.

Żeby uzyskać umami należy odpowiednio łączyć konkretne smaki. Poza tym, trzeba przy tym korzystać z prawidłowych sposobów przyrządzania dań. Dobrze przygotowane, dadzą efekt umami, dzięki temu, że będą powoli uwalniały z siebie esencję smaku, intensywnie działając na receptory smakowe. W restauracjach możemy spotkać umami, jeśli szef kuchni wyćwiczył już jego uzyskiwanie. W domu możemy próbować sporządzić je na własną rękę. W sieci znajdziemy wiele porad, jakie smaki trzeba ze sobą zestawiać, żeby poczuć tę pyszność. Zalecane jest sięganie po suszone pomidory, parmezan, który zawiera sporo glutaminianu oraz wiele innych serów, ryby, jak anchois i tuńczyk, sos sojowy.

Skąd wiedzieć, że to, co czujemy to umami? Nie da się tego opisać. Kiedy je uzyskamy, po prostu będziemy o tym wiedzieli.